Jak začít podnikat na živnost - krok za krokem

07. 02. 2023

Založení živnosti předchází vyjasnění si toho, co vlastně chci a mohu dělat.

Založení živnosti předchází vyjasnění si toho, co vlastně chci a mohu dělat.

Existují činnosti, které mohu dělat bez živnostenského oprávnění, ale i tak se musím zaregistrovat na živnostenském úřadě. Pak jsou činnosti, které mohu dělat na živnost volnou. Poté jsou činnosti, které mohu dělat pouze s živností vázanou. Na to už potřebuji splnit speciální podmínky pro ten který druh podnikání. Když si tedy zjistím jak jsem na tom, potřebuji získat živnostenské oprávnění.

Pro získání živnostenského oprávnění na živnost volnou budu potřebovat:

  • Občanský průkaz a 1000 Kč
  • cca 15 minut strávených na úřadě
  • pro usnadnění si mohu připravit soupis činností, které si chci nechat zapsat

Dopředu také potřebuji vědět, kde bude moje sídlo. Pokud nemám vlastní prostory, nebo chci mít výhodnější adresu, mohu si nechat zřídit virtuální sídlo.

Virtuální sídlo je dohoda s majitelem nemovitosti, že tam umístíte svoje sídlo za drobný poplatek a už to nemusíte řešit. Nejvýhodnější je mít virtuální sídlo v Praze, protože máte k dispozici více klientů, vašemu podnikání to dává jistou prestiž a také je méně pravděpodobné, že budete ztrácet čas kontrolami z úřadů.

S tím vším zajdu na živnostenský úřad, vyplním předložené papíry, zaplatím registrační poplatek a mám hotovo. Úřad mi vygeneruje IČO a od té chvíle jsem podnikatel. Díky jednotnému registračnímu formuláři jsem také rovnou přihlášen na zdravotní a sociální pojištění a na finanční úřad.

Živnost je možné také založit online pomocí portálu občana, což je poměrně praktické vzhledem k tomu, že od roku 2023 již každá OSVČ musí mít zřízenou datovou schránku.

Máte zájem nebo jakékoliv další otázky?

Napište nám a sjednejte si nezávaznou konzultaci ZDARMA.

Už nescrollujte... zavolejte!

725 715 112
Po-Pá 8-18 hod